دسته‌بندی نشده

بررسی مهمترین روشهای چاپ بین المللی کتاب

بررسی روشهای چاپ بین المللی کتاب

روشهای چاپ بین المللی کتاب چیست؟

روشهای چاپ بین المللی کتاب، در هر کشور یا منطقه جغرافیایی متفاوت و متنوع است. البته با شکل‌گیری فروشگاه‌های آنلاین و پلتفرم‌های نشر الکترونیکی (مانند آمازون و کوبو)، فرایند چاپ و نشر کتاب، سختی‌ها و پیچیدگی‌های چاپ و نشر سنتی را ندارد. لذا هر نویسنده‌ای می‌تواند آثار خود را از طریق نشر الکترونیکی در اقصی نقاط جهان منتشر کند.

با این حال آشنایی با این روشهای چاپ بین المللی کتاب به نویسندگان و مؤلفان کمک می‌کند تا از فرصت‌های موجود برای انتشار آثار خود استفاده کنند. با توجه به اینکه هدف اول هر نویسنده، انتشار کتاب، فروش آن و کسب درآمد است، آشنایی با این روش‌ها و نیز شناخت دقیق از هزینه چاپ کتاب در خارج از کشور، یک امتیاز برای وی محسوب می‌شود.

روش‌های چاپ بین‌المللی کتاب چیست؟

مزایای چاپ بین المللی کتاب چیست؟

برخی از مزایای چاپ کتاب در سطح بین‌المللی را می‌توان به شرح زیر بیان کرد.

 • فروش خوب در سطح جهانی: یکی از مزایای چاپ بین المللی کتاب، کسب درآمد بالا از طریق فروش کتاب در سطح جهانی است. به ویژه اگر کتاب در پلتفرم‌های الکترونیکی و آنلاین منتشر شود. ناشران بین‌المللی از هر فرصت و امکانی برای فروش آثار انتشاراتی خود استفاده می‌کنند. اغلب ناشران معتبر در کشورهای مهم جهان نمایندگی دارند. همچنین هر ساله نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و اغلب ناشران بین‌المللی در این نمایشگاه‌ها حضور فعال دارند. در نتیجه با چاپ کتاب از طریق یک ناشر معتبر بین‌المللی، امکان فروش آن در اغلب کشورهای جهان فراهم می‌شود.
 • کسب امتیازهای پژوهشی بالا: دانشجویان و اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران، با چاپ کتاب خود از طریق ناشران بین‌المللی، امتیاز و اعتبار بالایی کسب می‌کنند. از این طریق، کتاب‌های آن‌ها در دسترس سایر پژوهشگران قرار می‌گیرد. لذا این امکان وجود دارد که در سایر منابع علمی یا مقالات علمی و پژوهشی به آن کتاب‌ها استناد شود. در نتیجه بر اعتبار علمی فرد در مجامع علمی و دانشگاهی افزوده می‌شود. این موضوع فرصت‌های شغلی و پژوهشی مهمی را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مطرح جهان برای دانشجو به همراه خواهد داشت.

مزایای چاپ بین‌المللی کتاب چیست؟

شرایط چاپ کتاب از طریق ناشران خارجی

چاپ کتاب از طریق ناشران خارجی، یکی از روش های چاپ بین المللی کتاب است. چاپ کتاب از طریق ناشر خارجی و انتشار آن در سایر کشورها، امتیازات و مزایای فوق‌العاده‌ای برای نویسنده به همراه خواهد داشت. برای انتشار کتاب از طریق ناشر خارجی چند پیش‌شرط اساسی وجود دارد که به آن‌ها می‌پردازیم:

 • پیدا کردن ناشر: برای انتخاب ناشر مدنظر، می‌توان از طریق جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی ناشران بین‌المللی یا از طریق واسطه‌ها و نمایندگی‌های آن‌ها در داخل کشور اقدام کرد. این مرحله نیاز به صبر و حوصله بالا و جستجوی فراوان دارد. در صورتی که موضوع کتاب شما تخصصی است، می‌توانید از طریق ناشران تخصصی اقدام کنید. در عین حال اکثر ناشران بین‌المللی، کتاب‌ها در موضوعات مختلف را نیز منتشر می‌کنند.
 • زبان: کتابی که قصد دارید توسط ناشر خارجی منتشر شود، باید بر اساس دستورالعمل آن انتشاراتی تدوین شده باشد. برخی از انتشاراتی‌ها صرفاً کتاب‌های به زبان انگلیسی را منتشر می‌کنند. برخی دیگر، به چند زبان رسمی دنیا نیز کتاب منتشر می‌کنند. عمده ناشران بین‌المللی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیولی، عربی کتاب منتشر می‌کنند. چاپ بین‌ لمللی کتاب توسط ناشران، دستورالعمل‌ها و مراحل خاص خود را دارد. لذا فرایند آماده‌سازی نسخه اولیه کتاب باید بر اساس راهنماها و دستورالعمل‌های هر ناشر دنبال شود.
 • رعایت قواعد املایی و نگارش: متن و محتوای کتابی که قصد دارید در اختیار ناشر قرار دهید، بایستی از نظر قواعد املایی و نگارشی، فاقد اشکالات گرامری باشد. ناشران بین‌المللی متن، ساختار و محتوای کتاب را از نظر ویراستاری بررسی می‌کنند و در صورتی که کتاب از نظر ویراستاری ایراد داشته باشد، درخواست شما را تائید نمی‌کنند. با وجود اینکه نرم‌افزارها و ابزارهای مختلفی چه به صورت رایگان و چه به صورت پولی در دسترس نویسندگان قرار دارد؛ اما همیشه توصیه می‌شود که نمونه‌ای که برای چاپ بین المللی کتاب تهیه می‌شود توسط متخصصان و مترجمان و ویراستاران، بررسی کارشناسی شود.

انتشار کتاب از طریق پلتفرم‌های خود انتشاری بین‌المللی

یکی از روش های چاپ بین المللی کتاب، انتشار نسخه الکترونیکی کتاب از طریق پلتفرم‌های خود انتشاری بین المللی است. معروفترین این پلتفرمها، سرویس خود انتشاری آمازون (Kindle Direct Publishing) از طریق کتاب‌خوان کیندل است. از طریق این پلتفرم، نویسنده بدون واسطه و به شکل مستقیم، نسخه الکترونیکی کتاب را در این کتابخوان منتشر می‌کند. لذا امکان فروش کتاب در آمازون برای کاربرانی که در هر نقطه از جهان، از کتاب‌خوان کیندل آمازون استفاده می‌کند فراهم می‌شود.

لازم به ذکر است هزینه چاپ کتاب الکترونیکی بسیار مقرون به صرفه است. بیش از ده‌ها پلتفرم مطرح بین‌المللی، خدمات خود انتشاری کتاب الکترونیکی را برای نویسندگان فراهم کرده‌اند. از جمله پلتفرم‌های مطرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلت فرم خودانتشاری kobo
 • پلت فرم خودانتشاری draft2digital
 • پلت فرم خودانتشاری publishdrive

مراحل کلی انتشار کتاب از طریق ناشر بین المللی

روند کلی مراحل چاپ بین المللی کتاب در خارج از کشور و از طریق ناشران خارجی به شرح زیر است:

 • تهیه خلاصه‌ای از کتاب، فهرست مندرجات، مشخصات ظاهری و موضوع به همراه تصویر جلد طراحی شده به زبان انگلیسی.
 • پیدا کردن آژانس ادبی، ناشر مرتبط با موضوع یا ناشر مدنظر نویسنده از طریق پایگاه اطلاعاتی literarymarketplace، ارسال ایمیل حاوی خلاصه و مستندات کتاب و درخواست ارسال نسخه چاپی از کتاب برای ناشر.
 • انعقاد قرارداد فی‌مابین نویسنده و آژانس ادبی یا انتشاراتی به منظور فروش و واگذاری حق چاپ یا ترجمه به ناشران خارجی.
 • پرداخت هزینه‌های داوری، ارزیابی و هزینه‌های پیش تولید چاپ و اختصاص شماره شابک توسط نویسنده.

مراحل انتشار کتاب از طریق ناشر بین‌المللی

چاپ بین المللی کتاب از ایران

موسسه انتشاراتی پارسیان البرز، به نویسندگان و مولفان ایرانی کمک می‌کند تا با روشهای چاپ بین المللی کتاب آشنا شوند و به انتشار بین المللی کتاب خود اقدام کنند.  در کنار انتشار کتاب در پلتفرم‌های داخلی همچون طاقچه، فیدیبو و کتابراه، این امکان نیز برای نویسندگان فراهم شده است تا از طریق انتشارات پارسیان البرز و با همکاری انتشارات کیدزوکادو کانادا، آثار خود را در سطح بین‌المللی منتشر نمایند.

یکی از خدمات انتشارات پارسیان البرز، انتشار کتاب از طریق سایت آمازون است. از این طریق، امکان فروش کتاب در آمازون و کسب درآمد ریالی و ارزی برای نویسندگان ایرانی فراهم شده است. همچنین از جمله خدمات موسسه انتشاراتی پارسیان البرز، نشر کتاب به زبان فارسی برای ایرانیان و فارسی‌زبانان ساکن در کشورهای مختلف جهان از جمله کانادا و آمریکا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *